25 aprilie 2012

Tips and Tricks - Aplicarea fondului de ten

  Fiecare are preferintele lui cand vine vorba de aplicarea fondului de ten. Unii prefera pensula, altii bureteii si/sau direct cu degetele. 
Eu personal m-am chinuit pana de curand cu aplicarea fondului de ten, pentru ca nu am nici pe departe un ten perfect, am porii imensi si tenul gras, uneori, desi e gras, mi se descuameaza.
Nici cu fondurile de ten nu am avut mult noroc. Singura varianta este fondul de ten waterproof, cu rezistenta mare care ramane pe fata mai mult de 3 ore. Insa fondurile waterproof au acoperire mare si au tendinta de a se usca extrem de repede. Alta problema este faptul ca vara pot crea un aspect incarcat.
Pentru mine metoda cu degetele este inutila.  Desi am nevoie de rezistenta cel mai mult vara tot atunci as fi preferat o acoperire sheer. Din pacate fdt cu efect sheer dispar de pe un ten gras in doi timpi si trei miscari.

Uitandu-ma pe youtube la beauty vloggers din afara am aflat despre o metoda de aplicare a fondului de ten si am pus-o in practica.
Puteti folosi pensula pentru buffing sau buretei.(Pensula pentru stippling nu este buna pentru ca este relativ moale). Cel mai eficient tip de buretel este acela care poate fi udat inainte de folosire (damping sponge).


Ideea este sa poti folosi un fond de ten care sa reziste pe fata dar sa poata fi aplicat cu efect sheer, astfel incat sa nu ai o masca pe fata . Metoda este buna pentru oricine, eu ma adresez mai mult persoanelor cu ten gras pentru ca stiu ce inseamna sa nu ai prea multe optiuni.

Luati pensula pentru buffing, o bagati sub jetul de apa, o scuturati si o stergeti un pic pe un prosop.
Apoi aplicati fondul de ten intr-o cantitate relativ mica pentru ca nu vreti sa va incarcati tenul si in plus veti vedea ca se intinde mai bine cu metoda asta, nu o sa aveti nevoie de la fel de mult produs.

Eu prefer sa pun putin fond de ten pe spatele palmei si apoi sa iau cu pensula putin cate putin din produs. Veti vedea ca e mult mai bine decat sa aplicati fondul de ten direct pe fata. Daca aplicati direct pe fata s-ar putea sa aveti impresia ca e nevoie de mai mult fond de ten decat e necesar.

(nu e mana mea)

O alta alternativa ar fi, daca folositi apa termala, sa va umeziti pensula prin pulverizare direct din recipient..3-4 pufuri cred (nu trebuie decat sa fie umeda nu spalata).
Cu buretei nu am incercat inca, daca incercati voi spuneti-mi daca merge la fel de bine.

Ce imi place mie foarte mult la metoda asta e ca :
  • fondul de ten se aplica mult mai bine si mai uniform
  • poti transforma un fond de ten cu acoperire medie sau mare intr-unul tocmai potrivit pentru vara
  • ai parte de rezistenta mare fara un ten incarcat de prea mult produs
  • nu e nevoie sa ai doua fonduri de ten, unul pt iarna si unul pt vara
  • este extrem de utila persoanelor cu ten gras, pentru o acoperire mica si rezistenta mare
Eu folosesc Guerlain Parure Extreme Wear cu SPF 25


Este megarezistent, are acoperire mare, insa e genul de fond de ten care te face sa vrei sa respiri. 
Am fost extrem de incantata cand am descoperit cum sa il fac mai flexibil. 
Pentru persoanele care au anumite probleme cu tenul si nu pot renunta la acoperirea mare am un singur sfat : decat sa aplicati fond de ten in cantitati mari mai bine investiti intr-un corector bun. Este mult mai ok sa folositi corector decat straturi groase de fond de ten si veti avea un ten mai aerisit.

(dati click pe poza ca sa o vedeti in varianta mai mare )

Va pup

35 de comentarii:

  1. Si eu folosesc metoda asta de mult timp cand aplic un fond de ten mai gros-bag putin pensula sub apa sau o stropesc cu apa termala. Acum folosesc vitalumiere aqua si nu mai e cazul.
    Chiar am vazut si la tifanny d smecheria asta de curand
    http://www.youtube.com/watch?v=znCcsYFnJ3Q

    RăspundețiȘtergere
  2. Multumim pentru tips. Si eu am tenul mixt si o sa incerc aceasta metoda.

    RăspundețiȘtergere
  3. da da.. si eu tot la Tiffany am vazut-o. in sfarsit un sfat bun dat de ea=))

    RăspundețiȘtergere
  4. Super sfaturile tale, le voi transmite si eu prietenelor care au astfel de probleme :D :*

    RăspundețiȘtergere
  5. O sa incerc si eu metoda. Eu aplic fdt cu Sigma F80 si sunt multumita de rezultat, dar daca se poate si mai bine, de ce nu? :)
    Bureteii nu mi se par wow, e adevarat ca am avut doar nyx si elf, poate sunt altii mai ok, eventual beauty blender-ul sau copiile sale.

    RăspundețiȘtergere
  6. fix asa aplic eu Colorstay-ul de o bucata de vreme si imi place mult. Pulverizez apa termala pe pensula si apoi aplic fdt putin cate putin. Dupa ce ti-am citit postarea mi-am dat seama ca fix o postare de genul asta voiam sa fac si eu :)) Acum nu mai are rost :D Ti pup

    RăspundețiȘtergere
  7. eu recunosc ca nu am incercat alta metoda decat cu mana...si obtin un rezultat bun, chiar si asa...poate as incerca cu buretei sau pensule numai din curiozitate...

    RăspundețiȘtergere
  8. Si eu am probleme cu fondul de ten, dar intotdeauna il aplic cu degetele pentru ca altfel nu am rabdare. Cred totusi ca la ocazii speciale merita efortul:)

    RăspundețiȘtergere
  9. Nu folosesc fond de ten decat ocazional....dar o sa incerc cu placere metoda ta de aplicare.

    RăspundețiȘtergere
  10. si eu tot la ea :))))
    dar si Goss imi place ce sfaturi da :)

    RăspundețiȘtergere
  11. :D hai maai ca nu ia mult, eu in maxim 3 minute am aplicat fondul de ten :D

    RăspundețiȘtergere
  12. pai daca ti se potriveste si merge asa nu trebuie sa schimbi nimic :D

    RăspundețiȘtergere
  13. Imi pare rau:)) dar nu cred ca nu are rost...sunt sigura ca ai cititoare care nu imi stiu blogul si nu au citit postarea asta..sau poate tu o sa ai o abordare diferita asupra subiectului si poate fata ta nu o sa para asa sictirita ca a mea=))

    RăspundețiȘtergere
  14. Aaah da, beauty blender <3 visez la el.:D si eu am elf si sunt ok.

    RăspundețiȘtergere
  15. sa-mi spui daca le-a folosit la ceva:D

    RăspundețiȘtergere
  16. multa bafta, sper sa fie la fel de ok si pt tine

    RăspundețiȘtergere
  17. de unde naibii le scoti fata? Mie imi place de tine si de pistruii tai!! *

    RăspundețiȘtergere
  18. mersi mersi:">

    hai maa ca am iesit ciudat in poza asta=)) norocul meu ca sunt draguta in realitate :))))))

    RăspundețiȘtergere
  19. o super idee...dar,cu toate ca nu vreau sa par prostuta,ce fel de pensula e aia pentru buffing?ca,serios,eu am vreo 4 pensule in total,asa ca nu sunt experta! :)))

    RăspundețiȘtergere
  20. inseamna ca trebuie sa il folosesc si eu mai des sa invat sa il aplic repede:)

    RăspundețiȘtergere
  21. cele din poza sunt buffing.. sunt ca niste pensule pentru pudra, numai ca sunt foarte dese si au capatul aproape plat. cauta sigma f80:D

    RăspundețiȘtergere
  22. Multumim pentru tips! PS: Urmatorul fond de ten pe care mi-l voi cumpara va fi acesta pe care il folosesti tu. Pupici.

    RăspundețiȘtergere
  23. eu sunt impacata si cu pensula de stippling(o am pe cea de la real techniques) si ,exact cum ai spus si tu,pulverizez apa termala pe ea inainte de a o folosi...

    RăspundețiȘtergere
  24. Ador pensula pentru buffing de la Ecotools, daca mi-o ia cineva o sa mor :))) Desi n-am tenul gras am folosit si eu metoda la unele fonduri de ten, dar le aplicam cu buretelul, pana acum n-am incercat cu pensula. Trebuie sa pun mana neaparat pe un buretl din poza :)))) copie, original, orice :)) Imi place la nebunie cum arata sticluta fondului de ten :X :*:*

    RăspundețiȘtergere
  25. eu am inceput de vre-o 2 ani sa folosesc , in cantitate mica...acum imi place sa-l amestec cu crema de fata !

    RăspundețiȘtergere
  26. Nu am incercat niciodata metoda, desi am auzit multe lume ca o face, dar e de vazut si cum merge:D

    RăspundețiȘtergere
  27. cin' sa ti-o ia fata:))

    RăspundețiȘtergere
  28. Si ai incercat cu un fond de ten gen revlon colorstay?

    RăspundețiȘtergere
  29. cu placere... ai nevoie neaparata de un fond de ten de genul asta? eu nu am de gand sa il mai cumpar.. e scump si in afara de faptul ca da, rezista pe fata nu m-a dat pe spate.

    RăspundețiȘtergere
  30. eee nu am zis asta, daca merge cu degetele nu e musai pensule...dar ziceam ca nu dureaza mult nici asa:D

    RăspundețiȘtergere
  31. eu imi intind fondul de ten cu degetele, asa m-am obisnuit. Am si un buretel dar mai mult se pierde fdt pt ca intra in el. cu pensula buffing nu am incercat, dar voi face un test asa cum ai spus tu, sa vad cum iese.

    RăspundețiȘtergere
  32. Buna, arunca o privire aici; http://fonddeten.com
    O zi buna

    RăspundețiȘtergere